Strona główna | Mapa serwisu | English version
Tajemnice Umysłu > ZDROWIE > Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne

 Lecznicze okulary Ayurwedyjskie (ajurwedyjskie) -
okulary do leczenia wzroku



  • Zdrowotne lampy solne

  • Klękosiady - krzesła rehabilitacyjne

  • Solne kominki aromaterapeutyczne

  • Kadzidła bursztynowe i inne

  • Bańki lekarskie

  • Rośliny lecznicze

  • Zdrowotne wyroby pszczele

  • Wyroby z gorczycy i łuski gryki




Są firmy, które rwarantują leczenie z 0,1 - 5 dioptrii do około zera,
powyżej 5 dioptrii gwarantujemy znaczne zmniejszenie wady.



Większość chorób oczu spowodowana jest nowoczesnym stylem życia. Można wymienić: nieprawidłowe oświetlenie, czytanie ze zbyt małej odległości, wpatrywanie się w jeden punkt (np. praca przy komputerze, oglądanie telewizji, jazda samochodem) aż po nieprawidłową dietę, która nie dostarcza oku potrzebnych substancji odżywczych.

Choroby oka powodowane są również przez takie czynniki jak starość i przebyte choroby (np. cukrzyca). Jednak większość chorób spowodowana jest zmniejszeniem zdolności akomodacyjnych oka.


DZIAŁANIE

Aby działanie okularów było dla Państwa bardziej zrozumiałe pokażemy parę rysunków oka.

Przekrój oka:

Do optyki oka należy:
Rogówka, która ma stałe dioptrie - 43, które się nie zmieniają,
Soczewka, której mięśnie potrafią zmieniać optykę oka i od której zależy nasze ostre widzenie. Soczewka ta ma 19,7 D a potrafi zmieniać się nawet o 14 D. Jest to jednak możliwe tylko u młodego człowieka, do ok. 10 lat.
20-latek to już tylko 10 D
40-latek 4,7 D
50-latek 2,0 D
60-latek 1,0 D
70-latek 0,0 D

Oko zdrowego człowieka

Promienie zaznaczone na tym rysunku na niebiesko to promienie odpowiedzialne za nasze ostre widzenie, które wpadają w nasze oko pod kątem prostym i równolegle do osi widzenia, zaznaczoną tu czarną linią przerywaną. I jeśli te promienie przejdą przez naszą rogówkę i soczewkę skupią się dokładnie na plamce żółtej to wtedy widzimy dobrze. Nic nie musimy robić z naszymi oczami. Mięśnie soczewki dbają o to, żeby promień ostrego widzenia zawsze skupiał się na plamce żółtej - niezależnie od tego czy oglądany przedmiot jest blisko czy daleko.
Jeśli jednak punkt skupienia promieni będzie w innym miejscu oznacza to wadę wzroku.



Oko krótkowidza

Na tym zdjęciu Państwo widzicie promienie wpadające w nasze oko skupiają się przed plamką żółtą i na nią padają już rozproszone. Wtedy widzimy źle, niewyraźnie, mamy rozmazany obraz. Mięśnie potrafią zmienić optykę soczewki tak, aby widzieć ostry obraz bliży, ale im przedmiot jest położony dalej od oka tym jest bardziej nieostry.
Udajemy się wówczas do okulisty aby skorygował nam tą wadę, abyśmy lepiej i wyraźniej widzieli.



I co się dzieje? Okulista aby skorygować nam wadę krótkowzroczności zakłada nam przed oko soczewkę (-) rozpraszającą aby ten punkt skupienia promieni przesunąć na plamkę żółtą. Wtedy widzimy znowu dobrze, cieszymy się, że widzimy ostro, ale co dzieje się z naszym okiem? Z naszą soczewką? Nasza naturalna soczewka zaczyna leniwieć. I szybciej tracić ostrość widzenia. Dlaczego? Dlatego, że ma wspomaganie postawione przed naszym okiem. Po co nasza naturalna soczewka ma pracować jeśli widzi dobrze przez sztuczną, prawda? Tak już jest z naszym, każdym organem, że jeśli ma do wyboru wybiera wygodę. To tak jak z całym naszym organizmem; jeśli mamy do wyboru rower i samochód, każdy wybierze samochód bo po co ma pedałować i męczyć się, aby się przemieścić jeśli może wygodnie siedzieć i też się przemieścić. Prawda?

Niektórzy okuliści specjalnie przepisują słabsze okulary, żeby "zmusić jeszcze oko do pracy".



Oko dalekowidza

Podobnie jest z okiem dalekowidza. Promienie gdyby mogły skupiały by się za naszym okiem. Na plamkę żółtą padają rozproszone. Widzimy źle, niewyraźnie, mamy obraz rozmazany. Dobrze widzimy z daleka, ale źle widzimy z bliska. Udajemy się wóczas do okulisty, aby skorygował nam tę wadę, abyśmy lepiej i wyraźniej widzieli, także z bliska.

Okulista zakłada nam soczewki (+) skupiające, aby punkt skupienia wpadających promieni przesunąć nam na plamkę żółtą, aby wpadające promienie skupiały się na plamce żółtej. Wtedy widzimy znowu dobrze, cieszymy się, ale zapominamy o tym, że nasza soczewka traci przez to tzw. akomodację, przez co szybciej tracimy ostrość widzenia. Dzieje się to samo, co przy krótkowzroczności. Nasza soczewka leniuchuje i z czasem zauważamy, że widzimy gorzej. Musimy pójść do okulisty, aby wzmocnił nam soczewki (czasami znowu usłyszymy, że dostaniemy słabsze szkła, żeby jeszcze zmusić oko do pracy). I tak niektóre osoby zmieniają okulary parę razy w ciągu swojego życia na coraz to mocniejsze.





Astygmatyzm

Jest to wada rogówki lub soczewki. Jest nierówna, są na niej blizny, zrosty i promienie jak państwo tu widzicie przecinają się w różnych punktach i na siatkówkę pada już obraz nie tylko rozmyty ale poprzesuwany i czasami poobcinany. Tą wadę okulista koryguje nam soczewkami Cylindrami.

Mamy różne odmiany astygmatyzmu: regularny i nieregularny a w każdym z nich jeszcze po kilka odmian np. krótko czy dalekowzroczny.



Wiemy już, że soczewki po około 20 roku życia człowieka nie leczą wad wzroku, tylko WSPOMAGAJĄ nasz układ optyczny, abyśmy widzieli lepiej, czyli ostrzej.

Pomyślmy jednak czy istnieje metoda nie tylko wspomagania ostrego widzenia okularami lecz rzeczywistej poprawy wzroku, leczenia wzroku tak, aby okulary nie były potrzebne.
Medycyna oferuje nam wiele zabiegów operacyjnych. Pomagają one, owszem, ale wymieńmy kilka negatywnych stron takiego zabiegu: wysoki koszt, niebezpieczeństwo operacji (inwazja w oko, znieczulenie, leki pooperacyjne), możliwości uszkodzenia oka podczas operacji i wiele innych.

Jako osoba zajmująca się medycyną naturalną oferują Państwu bezinwazyjną metodę leczenia wad wzroku - okulary lecznicze.

Idea okularów jest dosyć prosta. Ich leczenie wzroku polega na zwiększeniu akomodacji oka. Mówiąc prostym językiem - poprzez odpowiedni trening oka wzmacniają one mięśnie soczewki, przez co odzyskuje ona możliwość ostrego widzenia przedmiotów bliskich i dalekich.

Okulary te stosowane są do leczenia:
- krótkowzroczności,
- dalekowzroczności,
- starczowzroczności,
- astygmatyzmu,
- zeza u dzieci,
- początkowego etapu zaćmy,
- przemęczenia wzroku długotrwałą pracą np. przed ekranem komputera.

Okulary te NIE leczą:
- chorób oka spowodowanych uszkodzeniami mechanicznymi (np. po wypadku),
- chorób oka spowodowanych mechanicznym uszkodzeniem nerwu wzroku,
- itp, chociaż osoby stosujące te okulary w takich wadach mówiły o ich dobroczynnym wpływie np. szybkim odpoczynku oczu po wysiłku, mniejszym napięciu mięśni oka (mniejsze uczucie zmęczenia).

Posiadamy już informacje o znacznej poprawie w takich chorobach oka jak jaskra oraz wyregulowanie ciśnienia w oku, jednak nie możemy mówić, że okulary te pomagają na takie choroby. Są to na tyle sporadyczne przypadki, że pozostają na razie w sferze badań.


 



BADANIA



Przed wprowadzeniem na rynek okulary firmy JAGANATH były oceniane pod względem przydatności medycznej przez Katedrę i Klinikę Chorób Oczu Akademii Medycznej w Warszawie, ul. Lindleya 4 oraz przez Ośrodek Holistycznej Terapii Wzroku w Warszawie.
Tam też została wydana
OPINIA PRZYDATNOŚCI MEDYCZNEJ, potwierdzona przez dr Elżbietę Sędrowicz.



W badaniach stwierdzono wyraźne przesunięcie punktu bliży w stronę oka we wszystkich badanych przypadkach normowzroczności, nadwzroczności, starczowzroczności, zaćmie korowej i pseudofakii.

Po przeprowadzeniu odpowiednich badań zespół specjalistów nie stwierdził przeciwwskazań medycznych do stosowania okularów niesoczewkowych.

Ośrodek Holistycznej Terapii Wzroku zaleca używanie okularów wieloprzysłonowych wszystkim osobom stale noszącym okulary profilaktycznie, w celu ożywienia naturalnych funkcji oka. Bowiem stałe noszenie okularów soczewkowych powoduje zmniejszenie naturalnej ruchliwości oka, co może w konsekwencji prowadzić do sukcesywnego pogarszania się ostrości widzenia.



Okulary te zalecane są do pracy na komputerze

Po czterech czy sześciu godzinach pracy przy komputerze mamy zmęczony wzrok. Mamy uczucie suchości oka, pieczenia, piasku w oczach. Kiedy podczas pracy przy komputerze mamy założone okulary lecznicze oczy nie męczą się tak bardzo, a powyższe objawy ustępują.

Prawdą jest, że w tych okularach trzeba nauczyć się pracować, ze względu na ograniczone pole widzenia. Oko także wymaga treningu - musi się przyzwyczaić do "patrzenia przez dziurki".

Jeżeli pojawi się dyskomfort przy używaniu okularów podczas pracy z komputerem, wówczas należy je zdjąć na jakiś czas lub stosować je po pracy na około 15 - 30 minut, a ulga będzie natychmiast odczuwalna.

Okulary wieloprzesłonowe nie pomniejszają ani nie powiększają widzianego obrazu. Korygują jedynie wady widzenia i dlatego obraz postrzegamy ostrzej. Z doświadczenia wiem, że niektóre osoby widzą (szczególnie przy czytaniu) "większe literki" - jednak same okulary nie powiększają ani nie pomniejszają widzianego obrazu.

Tajemnicą działania tych okularów jest patrzenie środkiem oka, tylko na to, co jest dokładnie na wprost oczu z wyłączeniem widzenia peryferyjnego. Widzimy wyraźniej, gdyż promienie światła wchodzące do oka pod kątem prostym nie są w żaden sposób załamywane i obraz na siatkówce naszego oka jest zawsze wyraźny.
Jest to zarazem trening dla całego systemu percepcji wzrokowej - uczymy się na nowo widzieć ostro. Niektóre osoby zaraz po włożeniu okularów widzą czytany tekst podwójnie. Może to być spowodowane wadą wzroku polegającą na tym, że oczy oduczyły się patrzeć jednocześnie w jedno miejsce. Po jakimś czasie uczucie to zanika.

Okulary multiprzyslonowe są uniwersalne tzn. leczą skutecznie różnego rodzaju wady widzenia przez stymulację naturalnych funkcji oka w zależności od indywidualnych potrzeb danej osoby. Jedne okulary mogą być używane przez kilka osób - niezależnie od wady wzroku.




                           produkty zaawansowanych technologii dla ambitnych - tatie@onet.pl   08.VIII/2006